DWÓR DOLNOWIEJSKI

DWÓR DOLNOWIEJSKI

Dwór Dolnowiejski wzniesiony został w końcu XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Pierwotnie został wybudowany, jako budynek o dwu izbach, które istnieją do dzisiaj. Znajdują się one w najstarszej, tj. południowej części. Izby te są sklepione kolebkowo na gurtach. Z biegiem lat dwór został powiększony o pozostałą część parteru oraz facjatę z dwoma oknami. Od przodu dobudowano do niego drewnianą werandę, rozebraną w czasie II wojny światowej. Budynek w czasie przebudowy nakryto czterospadowym dachem z nadbitkami.
Dwór Dolnowiejski był własnością księżnej Lubomirskiej, która sprawowała nad nim opiekę poprzez dzierżawców. Ostatnim dzierżawcą dworu Dolnowiejskiego był Wacław Kondr. Sprawował tę funkcje od 1945 roku. Po  II wojnie światowej we dworze Dolnowiejskim zamieszkali lokatorzy. Obecnie funkcjonuje tam filia Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie.

Zdjęcia DWÓR DOLNOWIEJSKI


Myślenice - zabytki, atrakcje turystyczne, zdjęcia.
Atrakcja turystyczna w miejscowości Myślenice to DWÓR DOLNOWIEJSKI . Jeżeli zamierzasz spędzić weekend, urlop poszukaj noclegu w miejscowości Noclegi Myślenice. Zobacz również mapę satelitarną lub terenową miejscowości Myślenice. Jeśli nie znajdziesz szukanego planu miasta to można wpisać kod pocztowy szukanej miejscowości Kod pocztowy Myślenice. Wyszukaj atrakcje w okolicy, przeglądaj mapy i zdjęcia Myślenice.
zdjęcia , zabytki, atrakcje turystyczne Myślenice, Dwór, DWÓR DOLNOWIEJSKI Myślenice, gmina
aktualizacja wpisu 0

Atrakcje Turystyczne Poznań

  • Prowent w Kórniku

    Dawny zespół folwarczny z XVIII- i XIX-wiecznymi budynkami zgrupowanymi przy czworobocznym dziedzińcu. W jednym z nich urodziła się laureatka Nagrody Nobla – Wisława...

  • Waga miejska w Poznaniu

    Pierwszy budynek, w którym znajdowała się waga służąca do obowiązkowego ważenia przeznaczonych na miejski rynek towarów, wzniesiono w Poznaniu prawdopodobnie już w drugiej połowie...

Atrakcje Myślenice