Kościół pw. Ofiarowania NMP w Łęczycy

Kościół pw. Ofiarowania NMP w Łęczycy Łęczyca

Kościół pw. Ofiarowania NMP w Łęczycy

Kościół wybudowano w I poł. XV w. jako kamienną, bezwieżową świątynię na planie prostokąta. Pół wieku później dobudowano wieżę na podstawie jedynej nawy, położonej od strony zachodniej. Wieżę przykryto strzelistym hełmem, do dziś dobrze widocznym z okolic Łęczycy. Przy wschodniej ścianie znajduje się krypta grobowa, należąca do właścicieli majątków wsi, Berneta von Mildenitza i jego małżonki. Do wyposażenia kościoła należał ołtarz ambonowy, w skład którego wchodziły figury Marii z dzieciątkiem, św. Jana Chrzciciela, Apostołów oraz krucyfiks. Do dziś zachowała się tylko figura Mojżesza (1,69 m), która służyła jako podstawa kosza ambony. W kościele znajduje się także płyta nagrobna wykonana z wapienia (2,25x1,16 m), która zakrywała wejście do krypty wspomnianego von Mildenitza. Płyta utrzymana jest w stylu heraldyczno-napisowym z centralnie umieszczonym gryfosmokiem. Ważnym elementem jest także neogotycka chrzcielnica oraz mosiężny dzwon. Od 1923 r. na wieży umieszczono dzwon o średnicy 1,50 m. jednak długo nie podejmowane renowacje sprawiły, że zaprzestano dzwonienia. Dopiero na początku XXI w. rozpoczęto prace remontowe, dzięki czemu w kościele wciąż odbywają się msze oraz jest dostępny dla zwiedzających.

Zdjęcia Kościół pw. Ofiarowania NMP w Łęczycy


Kościół pw. Ofiarowania NMP w Łęczycy Łęczyca
Łęczyca - zabytki, atrakcje turystyczne, zdjęcia.
Atrakcja turystyczna w miejscowości Łęczyca to Kościół pw. Ofiarowania NMP w Łęczycy. Jeżeli zamierzasz spędzić weekend, urlop poszukaj noclegu w miejscowości Noclegi Łęczyca. Zobacz również mapę satelitarną lub terenową miejscowości Łęczyca. Jeśli nie znajdziesz szukanego planu miasta to można wpisać kod pocztowy szukanej miejscowości Kod pocztowy Łęczyca. Wyszukaj atrakcje w okolicy, przeglądaj mapy i zdjęcia Łęczyca.
zdjęcia , zabytki, atrakcje turystyczne Łęczyca, Kościół, Kościół pw. Ofiarowania NMP w Łęczycy Łęczyca, gmina Stara Dąbrowa
aktualizacja wpisu 16-08-17

Atrakcje Turystyczne Kalsk

  • Kościół

    Kościół ewangelicki, ob. rzy-kat. w Żarkach Wielkich....

  • Kościół

    Kościół ewangelicki, ob. rzym.-kat. fil. p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Przynotecku....

Atrakcje Łęczyca