Kościół

Kościół Gardzko

Kościół

Kościół został wybudowany w latach 60. XIX wieku w stylu neoromańskim. Budowla założona została na planie zbliżonym do krzyża greckiego, z dostawioną po stronie zachodniej wieżą oraz wyodrębnionym po stronie wschodniej wielobocznym prezbiterium. Świątynia wzniesiona została z cegły ceramicznej na kamiennej podbudowie, o nietynkowanych elewacjach. Szczyty kościoła ozdobiono uskokowym fryzem arkaturowym. Z historycznego wyposażenia i wystroju wnętrza zachowała się kamienna chrzcielnica oraz witraże w oknach prezbiterium. Po stronie zachodniej znajduje się empora otwierająca się na wnętrze i prezbiterium. Przed kościołem umieszczono dwa klasycystyczne pomniki nagrobne z początku XIX wieku ku czci Heinricha Gottloba Ludwiga von Holzendorfa i jego małżonki oraz dwa dzwony osadzone na współczesnej kozłowej dzwonnicy. Jeden z nich został wykonany w okresie późnego średniowiecza i datowany jest na 1525 roku, natomiast drugi na1714. Ponad wejściem do kościoła umieszczony jest ceramiczny medalion z wyobrażeniem głowy Chrystusa.  Kościół po II wojnie został przejęty na potrzeby gminy rzymsko-katolickiej i konsekrowany 24 czerwca 1947 roku.

Zdjęcia Kościół


Kościół Gardzko Kościół Gardzko Kościół Gardzko
Gardzko - zabytki, atrakcje turystyczne, zdjęcia.
Atrakcja turystyczna w miejscowości Gardzko to Kościół. Jeżeli zamierzasz spędzić weekend, urlop poszukaj noclegu w miejscowości Noclegi Gardzko. Zobacz również mapę satelitarną lub terenową miejscowości Gardzko. Jeśli nie znajdziesz szukanego planu miasta to można wpisać kod pocztowy szukanej miejscowości Kod pocztowy Gardzko. Wyszukaj atrakcje w okolicy, przeglądaj mapy i zdjęcia Gardzko.
zdjęcia Ryan1984, zabytki, atrakcje turystyczne Gardzko, Kościół, Kościół Gardzko, gmina Strzelce Krajeńskie
aktualizacja wpisu 10-05-17

Atrakcje Turystyczne Gorzów Wielkopolski

  • Jezioro Maltańskie w Poznaniu.

    Nazwa jeziora pochodzi od kawalerów maltańskich, czyli rycerzy z zakonu joannitów, którzy mieli tu swoją siedzibę, kościół i hospicjum. Jezioro, na...