Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w Rowach

Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w Rowach Ustka

Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w Rowach

Pierwszą świątynię wybudowano na niewielkim wzgórzu. Była ona oddalona od obecnie istniejącej kilkaset metrów. Z dokumentów wiadomo, że do 1799 roku wygłaszano tutaj kazania w języku słowińskim, którym posługiwali się okoliczni mieszkańcy. Przy kościele znajdował się cmentarz, na którym oprócz miejscowych chowano też i obcokrajowców, głównie Hiszpanów, Szwedów, Holendrów, Norwegów, Francuzów, a nawet Maurów.

 

Byli to przeważnie rozbitkowie, których statki roztrzaskały się o klifowy brzeg w sąsiedniej Dębinie. Kościół został rozebrany w 1850 r. natomiast cmentarz istniał jeszcze do lat 50 - tych XX w. Obecnie teren starej świątyni i cmentarza porasta las. Obecny kościół zbudowano w stylu neoromańskim w latach 1844 - 1849. Materiałem użytym do jego budowy były ciosane głazy pochodzące z Kamiennej Wyspy na jeziorze Gardno.

Zdjęcia Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w Rowach


Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w Rowach Ustka
Ustka - zabytki, atrakcje turystyczne, zdjęcia.
Atrakcja turystyczna w miejscowości Ustka to Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w Rowach. Jeżeli zamierzasz spędzić weekend, urlop poszukaj noclegu w miejscowości Noclegi Ustka. Zobacz również mapę satelitarną lub terenową miejscowości Ustka. Jeśli nie znajdziesz szukanego planu miasta to można wpisać kod pocztowy szukanej miejscowości Kod pocztowy Ustka. Wyszukaj atrakcje w okolicy, przeglądaj mapy i zdjęcia Ustka.
zdjęcia , zabytki, atrakcje turystyczne Ustka, Kościół, Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w Rowach Ustka, gmina Ustka
aktualizacja wpisu 02-03-18

Atrakcje Turystyczne Pisary

  • Port w Gdyni

    Został otworzony w 1923 roku. W tym czasie ruszyła też, obsługiwana przez statki oceaniczne,  międzynarodowa linia pasażerska z Gdyni do portu Le Havre we Francji. Kilka lat później, na...