Zamek Krzyżacki w Sztumie

Zamek Krzyżacki w Sztumie Sztum

Zamek Krzyżacki w Sztumie

Zamke krzyżacki w Sztumie został zbudowany na planie nieforemnego pięciokąta, o mocno zaokrąglonych północnych bokach. Z narożnika pn.-zach. wyrasta kikut półowalnej baszty ogniowej, przystosowanej do użycia broni palnej, w pd.-zach. narożu tkwią ułomki wieży bramnej, o przejściu zamykanym kratą. Bok zachodni i dwa północne wyznacza masywny mur obwodowy z kamienia, wysoki na 6,5-8 m, w kilku miejscach malowniczo porosły bluszczem. Pełni on częściowo funkcje oporowe i od strony dziedzińca wznosi się ledwie na 1-2,5 m' Z gotyckich budynków ocalały tylko dwa. Skrzydło mieszkalne, zajmujące bok wschodni, ozdobione wysokimi szczytami i ryzalitem z krenelażem, zatraciło w wyniku przebudowy średniowieczny charakter. Natomiast południowy bok tworzy długi, szeroki budynek gospodarczy o grubych ścianach. Podobnie jak mury, oba budynki od strony dziedzińca wydają się znacznie niższe. Spory dziedziniec wygląda na angielski trawnik porośnięty starymi kasztanowcami i wprost zachęca do urządzenia pikniku. W północnej części stoi neogotycki budynek i urocza eklektyczna willa z wieżyczką, przypominająca myśliwski zameczek.

 

Tereny wokół zamku stają się w sierpniu areną turniejów rycerskich i biesiad. Aktywnie działające w murach zamku Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej organizuje turnieje rycerskie, pokazy historyczne i przypomina nam dziś o dawnej świetności sztumskiej twierdzy.

Zdjęcia Zamek Krzyżacki w Sztumie


Zamek Krzyżacki w Sztumie Sztum Zamek Krzyżacki w Sztumie Sztum Zamek Krzyżacki w Sztumie Sztum Zamek Krzyżacki w Sztumie Sztum
Sztum - zabytki, atrakcje turystyczne, zdjęcia.
Atrakcja turystyczna w miejscowości Sztum to Zamek Krzyżacki w Sztumie. Jeżeli zamierzasz spędzić weekend, urlop poszukaj noclegu w miejscowości Noclegi Sztum. Zobacz również mapę satelitarną lub terenową miejscowości Sztum. Jeśli nie znajdziesz szukanego planu miasta to można wpisać kod pocztowy szukanej miejscowości Kod pocztowy Sztum. Wyszukaj atrakcje w okolicy, przeglądaj mapy i zdjęcia Sztum.
zdjęcia , zabytki, atrakcje turystyczne Sztum, Zamek, Zamek Krzyżacki w Sztumie Sztum, gmina Sztum
aktualizacja wpisu 17-03-18

Atrakcje Turystyczne Poznań

Atrakcje Sztum