Ratusz i Stary Rynek w Zielonej Górze

Ratusz i Stary Rynek w Zielonej Górze Zielona Góra

Ratusz i Stary Rynek w Zielonej Górze

Rynek stanowi centralny punkt miasta od XIII w. do dziś. Był przez stulecia głównym placem handlowym, przez który przebiegał też główny trakt komunikacyjny. Zanim w latach 60. XX w. wyłączono ze starego miasta ruch kołowy, na Rynku był postój dorożek, a później taksówek i autobusów. Domy wokół Rynku, posadowione na średniowiecznych działkach, pochodzą w większości z przełomu XIX i XX w. Bogactwem zdobień wyróżnia się kamienica „Pod Sową”. Ratusz, w swej głównej części z wieżą (54 m. wys.), powstał w XV w., na co wskazuje odsłonięta spod tynku wnęka na fasadzie i piękne, zabytkowe wnętrza Informacji Turystycznej. Odbudowany został po pożarach w 1582, 1627 i 1651 r. Obecną postać klasycystyczną otrzymał w wyniku przebudowy pod koniec XVIII w . Gotycko – barokowy charakter zachowała tylko wieża, zwieńczona wysmukłym hełmem, nieco przechylonym w wyniku wymiany elementów konstrukcyjnych jego podstawy w 1801 r. Po północnej stronie ratusza, pod powierzchnią deptaka, warto zobaczyć warstwy osadnicze z XIV w. oraz relikty dawnych budynków ukryte pod efektowną szybą. Przy reliktach kolejne figurki Bachusików (Ciekawek i Śpioszek). Do Rady Miasta usilnie próbuje dostać się z kolei Bachusik Pędzibeczek.

Zdjęcia Ratusz i Stary Rynek w Zielonej Górze


Ratusz i Stary Rynek w Zielonej Górze Zielona Góra
Zielona Góra - zabytki, atrakcje turystyczne, zdjęcia.
Atrakcja turystyczna w miejscowości Zielona Góra to Ratusz i Stary Rynek w Zielonej Górze. Jeżeli zamierzasz spędzić weekend, urlop poszukaj noclegu w miejscowości Noclegi Zielona Góra. Zobacz również mapę satelitarną lub terenową miejscowości Zielona Góra. Jeśli nie znajdziesz szukanego planu miasta to można wpisać kod pocztowy szukanej miejscowości Kod pocztowy Zielona Góra. Wyszukaj atrakcje w okolicy, przeglądaj mapy i zdjęcia Zielona Góra.
zdjęcia Tb808, zabytki, atrakcje turystyczne Zielona Góra, Rynek, Ratusz i Stary Rynek w Zielonej Górze Zielona Góra, gmina Zielona Góra
aktualizacja wpisu 03-05-17

Atrakcje Turystyczne Wiele