Ostrów Tumski w Poznaniu Poznań

Ostrów Tumski w Poznaniu

Przekraczamy rzekę, aby znaleźć się na Ostrowie Tumskim - najstarszej części miasta, będącej wyspą utworzoną przez ramiona Warty i wpadającej do niej Cybiny. Według najnowszych badań (2003 r.) pierwszy gród istniał tu już w IX wieku. Otrzymał nazwę Poznan, prawdopodobnie od imienia jego założyciela - niejakiego Poznana. Wiemy, że X wiek przyniósł Poznaniowi ogromną rozbudowę. Potężna forteca stała się "oczkiem w głowie" księcia Mieszka I, który upodobał Poznań jako jedną ze stolic (wraz z Gnieznem) tworzonego przez siebie państwa. Tutaj w 966 roku miał miejsce chrzest Polski, a w 968 r. utworzono pierwsze polskie biskupstwo. Tu pochowano ciała pierwszych polskich władców. Na czas panowania Mieszka I przypada budowa pierwszej polskiej katedry oraz największej w tamtych czasach siedziby książęcej, tzw. palatium, odkrytego przez zespół archeologów pod kierownictwem prof. Hanny Kóčka - Krenz w 1999 roku.

 

 

Zdjęcia Ostrów Tumski w Poznaniu


Ostrów Tumski w Poznaniu Poznań Ostrów Tumski w Poznaniu Poznań Ostrów Tumski w Poznaniu Poznań

Atrakcje turystyczne Poznań

  • Ostrów Tumski w Poznaniu

    Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu istnieje od 1919 roku. Wtedy to została założona Szkoła Sztuk Zdobniczych, którą później przemianowano na Instytut Sztuk Plastycznych. W 1946 roku powstała Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, która w 1996 roku uzyskała status

  • Ostrów Tumski w Poznaniu

    Hipodrom Wola – ogólna nazwa na obiekty Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego w Poznaniu, zlokalizowane w dzielnicy Wola, w pobliżu ulicy Lutyckiej, stacji kolejowej Poznań Wola i Lasku Golęcińskiego.

  • Ostrów Tumski w Poznaniu

    Kamienica przy ul.  Dąbrowskiego 35/37 w Poznaniu. Została wybudowana przez Józefa Leitgebera. Jest to zabytkowa kamienica zlokalizowana w Poznaniu, na Jeżycach, przy ul. Dąbrowskiego 35/37- północna pierzeja.

Poznań - zabytki, atrakcje turystyczne, zdjęcia.
Atrakcja turystyczna w miejscowości Poznań to Ostrów Tumski w Poznaniu. Jeżeli zamierzasz spędzić weekend, urlop poszukaj noclegu w miejscowości Noclegi Poznań Zobacz również mapę satelitarną lub terenową miejscowości Poznań. Jeśli nie znajdziesz szukanego planu miasta to można wpisać kod pocztowy szukanej miejscowości Kod pocztowy Poznań. Wyszukaj atrakcje w okolicy, przeglądaj mapy i zdjęcia Poznań.
zdjęcia , zabytki, atrakcje turystyczne Poznań, Wyspa, Ostrów Tumski w Poznaniu Poznań, gmina Poznań
aktualizacja wpisu 13-02-18

Informacje Poznań

Atrakcje Poznań